Aizvērt

Aija Baumane

1932–2011
Horeogrāfe, pedagoģe, baleta māksliniece

Dzimusi 1932. gada 31. jūlijā Rīgā. Profesionālo izglītību guvusi Rīgas Horeogrāfijas vidusskolā, Helēnas Tangijevas-Birznieces klasē (1945–1953), pēc tam sākusi darbu kā Latvijas Operas un baleta teātra soliste.

Īpaši iezīmīgas bijušas viņas temperamentīgi atveidotās raksturlomas. Mākslinieces skatuves tēls visspilgtāk palicis atmiņā baletā “Bolero” un “Kubas melodijas”. Karstasinīgās dienvidnieces veidolu viņa saglabā ne tikai uz skatuves, bet iemieso arī čigānietes lomā filmās “Vella kalpi” un “Vella kalpi Vella dzirnavās”.

Ar amatierdejotājiem māksliniece pirmo reizi saskārusies tautas deju ansamblī “Dancis”, kura vadītājs Alfrēds Spura viņu uzaicinājis veikt asistentes pienākumus (1970–1977). Šeit gūtā pieredze lieti noderējusi vadot tautas deju ansambli “Rotaļa” (1977–2002). Kolektīvu vadot, atraisījās mākslinieces jaunrades talants, un “Rotaļai” tika radītas nu jau par latviešu tautas dejas klasiku kļuvušās dejas “Latvju polka”, “Plācenītis”, “Tūdaliņ, tagadiņ”, “Kur tu augi daiļa meita”, “Rūdolfa smaids”, kā arī veidoti daudzi krāšņi koncertuzvedumi. A. Baumanes vadītais tautas deju ansamblis “Rotaļa” ir saņēmis ne tikai profesionāļu atzinību, bet arī nerimstošos skatītāju aplausus un ovācijas. Mākslinieces radošā pieredze izmantota, strādājot par kustību konsultanti un horeogrāfi Dailes teātrī, kur izrādēs nereti piedalījies arī tautas deju ansamblis “Rotaļa”.

Paralēli A. Baumane strādājusi arī par tautas deju pasniedzēju Kultūras un izglītības darbinieku tehnikumā un Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatorijā.

9.–12. Deju svētku virsvadītāja, 13. un 14. Deju svētku Goda virsvadītāja, 6.–9. Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku un svētku “Rīgai-800” virsvadītāja, Rīgas pilsētas deju kolektīvu, kā arī neskaitāmu deju lielkoncertu virsvadītāja.

LPSR Nopelniem bagātā skatuves māksliniece (1963), Latvijas PSR Tautas skatuves māksliniece (1982), Triju Zvaigžņu ordeņa virsniece (1998). Apbalvota ar Ministru kabineta Atzinības rakstu par izcilu veikumu Latvijas kultūrā.

Uz augšu