Aizvērt

Jānis Erenštreits

1942
Diriģents, pedagogs

Viens no pirmajiem un nozīmīgākajiem zēnu koru kustības pamatlicējiem Latvijā.

Dzimis 1942. gada 17. jūnijā Ventspils apriņķa Ances pagasta Miķeļtornī. Mācījies Jūrkrastu un Mazirbes pamatskolā, Ventspils mūzikas vidusskolā, ko absolvējis 1960. gadā, un Latvijas Valsts konservatorijā (1965–1976).

Strādājis par dziedāšanas skolotāju Ventspils 1. vidusskolā (1960–1964), bijis Rīgas pionieru pils kora “Rīga” kormeistars (1968–1969), ilgus gadus – Emīla Dārziņa speciālās mūzikas vidusskolas zēnu kora (tagad – Rīgas Doma zēnu koris) mākslinieciskais vadītājs (1969–1998) un Kordiriģēšanas nodaļas vadītājs (1969–1990). 1994. gadā nodibinājis un līdz 2010. gadam vadījis Rīgas Doma kora skolu, kas kļuvusi par daudzu topošo diriģentu bāzi – tur savulaik mācījušies Sigvards Kļava, Romāns Vanags, Ivars Cinkuss, Māris Sirmais, Ints Teterovskis un daudzi citi ievērojami diriģenti.

2017. gadā sarakstījis nozīmīgu pētījumu “Kroņu pinējs” par latviešu koru kultūras un latviskās izglītības celmlauža Jāņa Cimzes dzīvi.

Viens no pirmajiem zēnu koru kustības pamatlicējiem Latvijā, iekopis arī zēnu koru muzicēšanas tradīcijas – organizējis Latvijas zēnu koru salidojumus un piecus Starptautiskos Zēnu koru festivālus “Rīgas Doms”. Rīgas Doma zēnu koris J. Erenštreita vadībā veicis neskaitāmas koncertturnejas, guvis uzvaras starptautiskos festivālos un konkursos un iesaistījies operizrāžu uzvedumos un citos vērienīgos muzikālos projektos.

“Manā agrā jaunībā zēnu korus uz lielās skatuves nepulcināja,” atceras diriģents. “Es arī zināju, ka puiku balsis labi skan mazā, skanīgā zālītē, vislabāk – baznīcā. Bet priecājos, ka man izdevās pārliecināt, ka arī viņiem jābūt iesaistītiem visā koru kustībā. Jo tās taču ir vistiešākās vīru balsu saknes. Man pat liekas, ka tos zēnus svētkos uz lielās estrādes vajadzētu visus 15 tūkstošus! Lai īsti skanētu. Jo daba jau tā iekārtojusi, ka tās ir eņģeļu balsis, un eņģeļi dzied intīmāk – uzrunājot katru individuāli. Taču allaž, kad zēnu kopkoris ir uz estrādes, tie ir skaisti brīži.” (Grauzdiņa, Ilma. Izredzētie. 2008. 201. lpp.)

XX–XXII un XXIV Vispārējo latviešu Dziesmu svētku virsdiriģents, XXV un XXVI Dziesmu svētku Goda virsdiriģents, IV–IX Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku virsdiriģents un svētku organizācijas aktīvs līdzdarbinieks, I–VI Starptautiskā Zēnu koru salidojuma organizators un virsdiriģents, Valkas rajona koru virsdiriģents.

LPSR Nopelniem bagātais mākslas darbinieks (1982), Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks (1997), Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvas par mūža ieguldījumu Latvijas mūzikas attīstībā laureāts (2018).

Uz augšu