Aizvērt

Arvīds Donass

1914–1998
Horeogrāfs, pedagogs

Dzimis 1914. gada 8. augustā Zeltiņu pagastā. Balles dejas apguvis M. Kauliņa un M. Grebzdes deju skolā, bet tautas deju pamatus – Jēkaba Stumbra vadītajā deju kopā “Diždancis” (1940–1942). Mācījies Lilijas Graudiņas-Āboliņas ritmoplastikas studijā (1941–1945) un Rīgas Kultūras un izglītības darbinieku tehnikumā.

Tūlīt pēc Otrā pasaules kara mākslinieks nodibinājis Poligrāfiķu centrālā kluba deju kolektīvu “Jautrais pāris” (1946–1961), kas tolaik ir viens no populārākajiem ne tikai Latvijā, bet arī tālu aiz tās robežām. Savu pieredzi jaunajiem deju kolektīvu vadītājiem viņš nodevis Rīgas Kultūras un izglītības darbinieku tehnikumā (1954–1974), pasniedzot latviešu dejas, masu spēles un rotaļas, sarīkojumu dejas un grāmatu iesiešanu, kas ir viņa otrā profesionālā izglītība.

Talantīgais horeogrāfs ir daudzu jaundeju un tautas deju apdaru autors. Vairākas no tām atkārtoti iekļautas dziesmu un deju svētku repertuārā – “Garais dancis”, “Mugurdancis”, “Visi ciema suņi rēja” un citas. Nodarbojies arī ar metodisku materiālu apkopošanu un izdošanu, nozīmīgākais ir deju krājums “Latviešu jaunrades dejas” (1965). No 1960. līdz 1980. gadam uzņemas E. Melngaiļa Tautas mākslas nama direktora pienākumus.

4. Deju svētku virsvadītājs, Dobeles, Gulbenes, Pļaviņu un Rīgas Proletāriešu rajona (tagad – Vidzemes priekšpilsēta) deju kolektīvu virsvadītājs, kā arī vairāku dziesmu un deju svētku organizators, aktīvi iesaistoties deju konkursu žūrijas darbā.

LPSR Nopelniem bagātais kultūrās darbinieks (1970).

Uz augšu