Aizvērt

Zinaīda Zeltmate

1920–1991
Baletdejotāja, horeogrāfe, pedagoģe

Bērnu tautas deju ansambļu tradīciju iedibinātāja un attīstītāja Latvijā.

Zinaīda Zeltmate (Dondukova) dzimusi 1920. gada 2. oktobrī Tjumeņā, bet jau 1920. gada decembrī ar ģimeni atgriezusies Rīgā. Dejas pamatus iepazinusi Beatrises Vīgneres ritmikas kursos, bet 14 gadu vecumā uzsākusi mācības Helēnas Tangijevas-Birznieces baletskolā (1941–1944). Pēc skolas beigšanas dejojusi Operas un baleta teātrī un Rīgas Operetes teātrī (1944–1949).

Jaunajai dejotājai paticis strādāt ar bērniem – sākotnēji viņa vadījusi bērnu deju kolektīvus Poligrāfiķu klubā un Darba rezervju sistēmas skolās (1945–1953), bet 1953. gadā nodibinājusi un līdz mūža beigām vadījusi pazīstamo bērnu deju kolektīvu “Dzintariņš”. 1975. gadā ”Dzintariņš” kļuva par pirmo bērnu Tautas deju ansambli Latvijā un ar lieliem panākumiem uzstājās ārzemēs, savukārt Z. Zeltmate kļuva par milzīgu autoritāti visā bijušajā PSRS bērnu dejas mākslā. Tieši tautas deju ansamblis “Dzintariņš” kļuvis par pirmo iemaņu laboratoriju tādiem izciliem dejotājiem un pedagogiem, kā Aivars Leimanis, Lora Ļubčenko, Marians Butkevičs, Baiba Šteina un citiem. “Mēs būtībā visi esam Zeltmates bērni,” saka bērnu deju kolektīva “Zelta sietiņš” vadītāja Baiba Šteina. “Un tas, ka mēs tagad strādājam tik atšķirīgi, nekopējam viņu, arī pieder pie viņas mantojuma daļas.” (Dejos Zeltmates mantinieki. Diena.lv. 2003. g. 10. okt.)

Māksliniece ir veidojusi horeogrāfiju vairāk nekā 300 dejām, bērnu uzvedumiem un baletam. Vairākas no Z. Zeltmates dejām prēmētas Latvijas un starptautiskos konkursos, kā arī iekļautas skolēnu deju svētku repertuārā.

1. un 2. Deju svētku virsvadītāja, 5. Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku virsvadītāja, kā arī piedalījusies 1., 2. un 6. Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku sagatavošanā.

LPSR Nopelniem bagātā kultūras darbiniece (1979) un LPSR Tautas skatuves māksliniece (1980).

Uz augšu