Aizvērt

Jēkabs Ozoliņš

1945
Diriģents, pedagogs, aranžētājs

Dzimis 1945. gada 4. decembrī Liepājas apriņķa Grobiņā. Mācījies Grobiņas pamatskolā, absolvējis Liepājas mūzikas vidusskolu (1965) un studējis Ļeņingradas Valsts konservatorijā, kur beidzis Nikolaja Romanovska diriģēšanas klasi (1973).

Visa mūziķa darbība saistās ar Liepāju. Ievērojami aktivizējis un virzījis Liepājas un visa Kurzemes novada mūzikas dzīvi, organizējis festivālus un koncertus, vadījis korus un orķestrus. Ilggadējs Liepājas 1. vidusskolas jauktā kora (kopš 1981), vīru kora “Nīca” (kopš 1983), jauktā kora “Laiks” un jauktā kora “Līva” diriģents (kopš 1976). Kori aktīvi koncertē un ar panākumiem piedalās dažādos koncertos, festivālos un konkursos Latvijā un ārvalstīs.

J. Ozoliņš atzīst, ka viņa kaislība līdzās koru un simfonisko orķestru diriģēšanai kopš armijas gadiem vienmēr bijusi džeza mūzika. Vadījis Liepājas džezroka grupu “Neptūns” (1973–1988), kopš 2000. gada ir Liepājas bigbenda vadītājs un Liepājas Starptautiskā džeza festivāla “Aile Jazz” idejas autors un mākslinieciskais vadītājs (2006–2008). Sarakstījis daudzus skaņdarbu aranžējumus, ievērojami bagātinot Latvijas džeza mūzikas instrumentāciju klāstu.

Liepājas Simfoniskajā orķestrī strādājis kopš tā dibināšanas (1987), sākotnēji kuplinot mežradznieku rindas un vēlāk kļūstot par orķestra diriģentu. Šajā laikā vadīti daudzi simfoniskās un populārās mūzikas koncerti, tostarp sadarbojies ar Latvijas rokgrupām “Credo”, “Līvi”, “Tumsa” un “Remix”. Iestudētas Raimonda Paula un Ulda Marhilēviča autorprogrammas, publikas atzinību guvuši viņa organizētie koncerti bērniem.

XXI–XXIV Vispārējo latviešu Dziesmu svētku virsdiriģents, XXV un XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu svētku Goda virsdiriģents, XXII Dziesmu svētku mākslinieciskās padomes loceklis, Liepājas pilsētas un Liepājas rajonu koru virsdiriģents (kopš 1990), vairāku Kurzemes novadu dziesmu svētku mākslinieciskais vadītājs. Pēc XXII Dziesmu svētku kopkoncerta diriģents dalījies pārdomās ar šādiem vārdiem: “Faktiski jau tu neredzi tās sejas, ir tikai seju jūra. Tai brīdī liekas, vai viņi maz spēs atbildēt tavu roku žestam. Spēj! Atbild uz katru vismazāko kustību, nebūt nav mežonīgi jāvēzējas. Tā ir vienreizēja sajūta. Būtībā jau atrašanās uz šīs estrādes, šī murdoņa, kad visapkārt dzirdi un jūti: “šur, šur, šur”… Tad iestājas klusums, un koris atsaucas tavam roku mājienam. Skudriņas skrien pa muguru. Mēs visi kopā esam gatavi kalpot dziesmai.” (Imbovica, Indra. Jēkabs Ozoliņš – lielo Dziesmu svētku virsdiriģents. Kurzemesvards.lv. 1998. g. 11. jūl.)

Apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni (2005) un saņēmis Goda liepājnieka titulu (2015).

Uz augšu