Aizvērt

Imants Cepītis

1933–1993
Kordiriģents, pedagogs

Dzimis 1933. gada 9. janvārī Gulbenē. Mācījies Gulbenes vidusskolā un vēlāk Cēsu mūzikas vidusskolā. Muzikālo izglītību padziļinājis Latvijas Valsts konservatorijā, Jāņa Ozoliņa kordiriģēšanas klasē (1954–1959).

Būdams vēl vidusskolnieks sāka vadīt pirmos amatierkorus. 1957. gadā pārņēmis “Latvijas Revolūcijas veterānu kori” (1957–1970), 1959. gadā – Tirdzniecības darbinieku kluba sieviešu kori (vēlāk – sieviešu koris “Dzintars”). Pēc gada diriģents par šī kolektīva kormeistari uzaicinājis savu dzīvesbiedri Ausmu Derkēvicu. Tā sākusies abu mākslinieku profesionālā sadarbība, kura vainagojās ar Latvijas lepnuma – Tautas kora “Dzintars” milzīgajiem panākumiem. Jaunie diriģenti jau otrajā sadarbības gadā ar savu kori ieguva 2. prēmiju koru karos. Pēc trim gadiem sekoja 1. prēmija, kuru “Dzintars” iegūst arī nākamajos piecos dziesmu svētku koru karos. Šis koris ir viens no pirmajiem, kas guvis lielus panākumus ārpus PSRS robežām, iegūstot 1. vietu Belas Bartoka koru konkursā Debrecenā 1968. gadā

No 1969. gada pārņēmis Valsts Akadēmiskā kora vadību kā mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents. I. Cepīša un A. Derkēvicas vadībā koris ar lieliem panākumiem uzstājies koncertos visā pasaulē, īpaši izceļoties ar lielas formas vokāli simfonisko darbu interpretācijām. “Tā mēs arī visu manu darba mūžu kopā nostrādājām – ar pilnu atdevi kā divi apsēstie. Līdz sasniedzām jau sava darba pašā sākumā nosprausto mērķi – izveidot šo kolektīvu [Valsts Akadēmisko kori] par labāko lielo vokāli instrumentālo formu izpildītāju ar milzīgu autoritāti ne tikai Padomju Savienībā, bet arī tālu aiz tās robežām.” (Grauzdiņa, Ilma. Izredzētie. 2008. 147. lpp.)

Bijis Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatorijas mācībspēks (1961–1969), Mūzikas pedagoģijas katedras vadītājs, XIV–XIX Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku virsdiriģents, neskaitāmu novadu un rajonu dziesmu dienu un koru salidojumu virsdiriģents.

LPSR Nopelniem bagātais mākslas darbinieks (1967), LPSR Tautas skatuves mākslinieks (1977), LPSR Valsts prēmijas laureāts (1980).

Uz augšu