Aizvērt

Staņislavs Broks

1926–1977
Diriģents, pedagogs, komponists

Ievērojams diriģents, mūzikas pedagogs un nozīmīgs Latgales mūzikas dzīves vadītājs.

Dzimis 1926. gada 10. janvārī Rēzeknes apriņķa Dricēnu pagastā. Mācījies Dricēnu pamatskolā (1936) un Rēzeknes 1. vidusskolā, mūzikas pamatus apguvis Rēzeknes mūzikas vidusskolā. Paralēli mācībām strādājis par dziedāšanas skolotāju un kordiriģentu Rēzeknes Pedagoģiskajā skolā. 1949. gadā jaunais mūziķis uzsāka studijas Latvijas Valsts konservatorijā, līdztekus vadot korus un strādājot par dziedāšanas skolotāju vairākās Rīgas vispārizglītojošās skolās. Pēc konservatorijas absolvēšanas (1954) pārcēlies uz dzīvi Daugavpilī, kur kļuvis par Daugavpils mūzikas vidusskolas direktoru un kordiriģēšanas pedagogu, Daugavpils Muzikāli dramatiskā teātra diriģentu (1957–1958) un direktoru (1958–1959).

S. Broka personā Daugavpils saņēma ne tikai enerģisku direktoru, bet patiešām izcilu organizatoru, dedzīgu sabiedrisko darbinieku, cilvēku, kurš īsā laikā kļuva par pilsētas un rajona kultūras dzīves dvēseli, dzinējmotoru un saimnieku. Vadījis Jēkabpils rajona skolotāju kori un 1955. gadā nodibināto Daugavpils kultūras nama jaukto kori “Daugava”, ar kuru 1957. gadā ieguvis 2. vietu Vispasaules VI Jaunatnes un studentu festivālā Maskavā un 1960. gadā – 2. vietu XIII Vispārējo latviešu Dziesmu svētku koru karos. Šie panākumi, kopā ar viņa izauklētajiem 1959. gada Latgales Dziesmu svētkiem un Latgales Kultūras nedēļas pasākumiem Rīgā (1959) veidoja būtisku pacēlumu visa Latgales reģiona muzikālajai pašapziņai un izaugsmei.

Ar tikpat lielu iedvesmu pievērsies orķestra diriģēšanai, vadot Daugavpils simfonisko orķestri (1962–1977) un organizējot un diriģējot neskaitāmus simfoniskās un vokāli simfoniskās mūzikas koncertus Daugavpilī un citās Latgales pilsētās.

XIII–XVI Vispārējo latviešu Dziesmu svētku un Latgales Dziesmu svētku virsdiriģents, kā arī daudzu Latgales rajonu koru virsdiriģents.

LPSR Nopelniem bagātais mākslas darbinieks (1958), apbalvots ar vairākiem Latvijas Augstākās padomes prezidija (1955, 1957) un daudziem citiem goda rakstiem.

Uz augšu