Aizvērt

Jānis Bētiņš

1830–1912
Diriģents, pedagogs, ērģelnieks, aranžētājs

Ievērojams diriģents, ērģelnieks, ērģeļu būves meistars un mūzikas pedagogs, viens no nozīmīgākajiem latviešu mūzikas dzīves veidotājiem Kurzemes guberņā 19. gadsimta otrajā pusē.

Dzimis 1830. gada 29. aprīlī Bērzmuižas “Bētiņos”. Mācījies Bērzmuižas draudzes skolā un Dobeles baznīcas skolā, tālāk izglītojies Irlavas skolotāju seminārā, bijis šī semināra skolotājs (1848–1893), kā arī Irlavas jauktā kora dibinātājs (1868). Daudzpusīgais mūziķis bijis arī Sātu draudzes ērģelnieks (1860–1905).


1870. gadā sadarbībā ar domubiedriem viņš īstenojis tiem laikiem pārdrošu ideju – Dobelē noorganizējis Kurzemes novada dziesmu svētkus. Arī turpmāk J. Bētiņš darbojas dziesmu svētku organizēšanā un diriģēšanā – bijis I un II Vispārējo latviešu Dziesmu svētku virsdiriģents, III–V Vispārējo latviešu Dziesmu svētku Goda virsdiriģents, piecu dziesmu karu žūrijas loceklis, kā arī piedalījies dziesmu svētku repertuāra veidošanā.

“Tas bija dziļi aizgrābjošs brīdis, kad uz diriģenta rokas mājiena klusošā milzu estrāde piepeši pārvērtās par veselu skaņu jūru,” sajūsmināti par J. Bētiņa diriģēto kopkori IV Dziesmu svētkos teicis Jānis Poruks. (Grauzdiņa, Ilma. Izredzētie. 2008. 21. lpp.)

Uz augšu